Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
Op.Dr. Veli Aslan
Whatsapp Hattımız

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) 

 

Burun operasyonunda özellikle orta duvar burun septumu dediğimiz bölgede müdahale yapılmış ise ameliyat sonrası konulan tamponlar ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin kafasını karıştırabilmektedir. Bu tampon son yıllarda çok gelişmiştir. Eskisi gibi çok uzun tamponlar kullanılmamaktadır. Genellikle delikli ve çeperinde sünger barındıran tamponlar kullanılmaktadır. Ameliyattan sonra bu tamponların alınması gereklidir. Tamponlar ameliyattan sonra 3 veya 5 gün içerisinde alınabilecek duruma gelir. Kişiye herhangi bir rahatsızlık vermemektedir. Sünger kullanılmadan da sadece silikon (plastik tüp) yerleştirilebilir. Bu ameliyat sırasında cerrahın orta duvara oluşturmak istediği baskı miktarına göre seçim yapılmaktadır. Genellikle cerrah en hafif formunu koymayı tercih etmektedir. Artık bilinmesi gereken ise; tamponların kişiye eskisi gibi rahatsız edici bir süreç yaşatmamasıdır. Ameliyat sonrasında kişinin konforu bozulmamaktadır. Burnun dışına konulmuş olan derma plastiğin genellikle bir hafta sonra alınması daha faydalıdır. Çünkü 1 hafta içerisinde dokular yeni pozisyonlarına alışmış olur. 

 

 

Kapalı Burun Estetiği Nedir?

 

Kapalı burun estetiğinin açık ameliyattan farkı, burun ucunun üst dudağa bitiştiren köprüde kesi yapılmadan gerçekleşen bir ameliyat olmasıdır. Bu işlem özel tecrübe ve eğitim gerektirir. Columella denilen yerde kesi olmadığı için dolayısıyla iz olmamaktadır. Ameliyat sırasında oluşacak şişliklerde lenfatik akım zedenlenmediği için daha kolay ve daha hızlı geçmektedir. En büyük farkı bu ameliyatı kapalı geçiren kişilerde burnun dışında herhangi bir iz olmadığı için ameliyatın olduğunu fark etmek mümkün değildir. Halbuki açık ameliyatta yapılan kesinin izi görünür kalır ve bunu fark eden herkes sizin burun operasyonu geçirdiğinizin farkında olur.

 

Burun estetiği; yüz konturlarının (çizgilerinin) estetik açıdan birbiriyle uyumlu olmasını, bu sayede güzelliğin ön plana çıkmasını sağlar.

RİNOPLASTİ İÇİN UYGUN ADAYLAR

Yüz gelişmesinin[6] yaklaşık %90 oranında tamamlandığı 16-17 yaş, rinoplasti ameliyatları için önerilen yaşlardır. Ancak bizim için uygun olan; erkekler için 18, kızlar içinse 17 yaştır. Bu yaşların ilerisinde ameliyat kararını belirleyen yaştan ziyade, hastanın sağlık durumu olmaktadır.

Yandaki unsurların biri veya birden fazlası sizi ilgilendiriyorsa Rinoplasti olmayı düşünebilirsiniz:

Burnunuz, yüzünüze göre çok büyük veya küçükse
Burnunuz önden çok geniş bir görünüme sahipse
Burun ucunuzda sarkıklık varsa
Burun ucunuz geniş ve kalınsa
Burun delikleriniz genişse
Burnunuzda herhangi bir yamukluk yahut çarpıklık varsa
Herhangi bir kaza sebebiyle burnunuzda asimetrik bir görünüm varsa
Nefes almanızı güçleştiren bir burun tıkanıklığınız varsa

Rinoplasti ameliyatı olmayı düşünenlerin yapması gereken ilk şey, uzman bir estetik plastik cerraha başvurmaktır.

Email Telefon İletişim Formu Harita